Strona Główna Mapa Strony Drukuj Forum English
Portal Funduszy Strukturalnych
Fundusze strukturalne > Wiadomości > EQUAL
 
 

Poleć znajomemu
Nadawca
Adres email odbiorcy
Format wiadomości
Opis

 

 

Fundusze unijne dla rodziny
2007-06-05

– Do tej pory prawie 500 tysięcy kobiet zostało objętych programami unijnymi, przy czym ponad 330 tysięcy skorzystało ze wsparcia związanego z aktywizacją osób bezrobotnych – powiedziała minister Grażyna Gęsicka podczas konferencji prasowej na temat „Fundusze unijne dla rodziny”. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się 31 maja 2007 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W konferencji uczestniczyły również przedstawicielki i uczestniczki dwóch projektów realizowanych w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL: „Dzienna mama” oraz @lterego.


G.Gęsicka: - Ważne jest, aby przekonać pracodawców, że osoby,
wychowujące dzieci, nie są wcale gorszymi pracownikami.

- Szkolenia, finansowanie staży zawodowych, subsydiowanie zatrudnienia, finansowanie elastycznych form zatrudnienia, jednorazowe dotacje dla rozpoczynających działalność gospodarczą to główne instrumenty aktywizacji zawodowej kobiet – poinformowała minister Grażyna Gęsicka. Zaznaczyła także, że dla wielu kobiet, zwłaszcza bezrobotnych, samotnie wychowujących dzieci, niepełnosprawnych bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne i odpowiednia motywacja. – Czasami wystarczy uświadomić człowiekowi, że jest wartościowy, że może powrócić na rynek pracy i że znajdzie tam swoje miejsce – podkreśliła minister Grażyna Gęsicka. - Dlatego wiele projektów oferuje kobietom kompleksowe wsparcie, od pomocy psychologa po opiekę nad dziećmi, podczas gdy mama korzysta ze szkolenia – dodała.

Minister Grażyna Gęsicka podkreślała znaczenie kampanii informacyjnych, zwłaszcza skierowanych do pracodawców. – Ważne jest, aby przekonać pracodawców, że osoby, wychowujące dzieci, nie są wcale gorszymi pracownikami. Realizowane są specjalne projekty, które uświadamiają pracodawcom zalety prowadzenia polityki równych szans dla osób z dziećmi i bez dzieci, dla kobiet i dla mężczyzn – wyjaśniała minister Gęsicka.

– Projekty, które są realizowane w obszarze aktywizacji kobiet, wsparcia rodziny, pomocy dzieciom to najczęściej małe projekty o lokalnym zasięgu. Powstają tam, gdzie jest inicjatywa, gdzie społeczność jest zorganizowana, gdzie są lokalni liderzy, którzy są gotowi postarać się o pieniądze i realizować projekty – wyjaśniała minister Grażyna Gęsicka, zachęcając jednocześnie do ubiegania się po unijne fundusze z programu Kapitał Ludzki. Program ten będzie realizowany w okresie 2007-2015. – W kolejnych latach na realizację podobnych projektów środków będzie znacznie więcej, dlatego teraz tak bardzo ważne jest i rozpowszechnianie informacji o realizowanych obecnie projektach, pokazywanie dobrych praktyk – podkreślała minister Grażyna Gęsicka.

Pobierz plik:
Fundusze unijne dla rodziny
Fundusze unijne dla rodziny - prezentacja minister G. Gęsickiej
Partnerstwo na Rzecz Rozwoju „Wychowankowie Domów Dziecka – Nowe Szanse, Lepsze Jutro”
Projekt Dzienna mama
Projekt @lterEgo
Projekt Gender Index
Rekomendacje dotyczące warunków łączenia pracy zawodowej z funkcjami rodzinnymi w kontekście polityki prorodzinnej
Analiza możliwości wdrożenia elastycznych form zatrudnienia w kontekście istniejących rozwiązań prawnych i technologicznych wraz z rekomendacjami - Telepraca


 

 
 

do góry ...
EQUAL

Wdrażanie funduszy strukturalnych
SPO RZL
SPO WKP
ZPORR
Fundusz Spójności
SPO Transport
EQUAL
Interreg III
Archiwum wiadomosci

  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna  
Copyright © Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju , ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa, Tel.: (22) 461 30 00